Ako si samohran roditelj u tridesetima ili četrdesetima, imaš jedno, dvoje, možda čak i više djece – i još uspijevaš balansirati posao u višim strukturama upravljanja, vjeruj mi, već si svojevrsni superheroj. Ipak, ostaje jedno pitanje: koliko zaista ulažeš u sebe? Kad si posljednji put doista stao, duboko udahnuo i pitao se: „A kako sam ja?”
Za sve nas iz Udruge Rotor, udruge koja okuplja samohrane roditelje iz cijele Hrvatske, pitanje zdravlja nije samo stvar medicine. To je pitanje kako dišeš, krećeš se, hraniš i živiš – sve dok balansiraš između karijere, obitelji, hobija, sportskih aktivnosti i onih trenutaka kad si, eto, samo ti. Jer, mi zajedno možemo sve, ali da bismo zaista mogli, važno je da si ti, kao član Udruge, zdrav i ispunjen.
1. Zdravlje počinje na tanjuru
Koliko puta si, umjesto obroka, zgrabio kroasan u hodu, jer su te čekali sastanci? Mi samohrani roditelji često u hodu radimo sve – ručak, večeru, e-mailove. Ali možda ne znaš koliko je to u suprotnosti s onim što pokazuješ svojoj djeci? U Udruzi Rotor stalno potičemo zdrave navike; i svi, od samohranih očeva iz Zagreba do mame iz Rijeke, naučili su da se zdrava prehrana ne odnosi samo na prehranu djece, nego i nas samih. Ako ti još nije palo na pamet, probaj bar jednom tjedno sjesti s djecom na pravi, zajednički obrok, bez mobitela i laptopa. Kad te gledaju, upijaju puno više nego što misliš.
2. Vrijeme za tebe – da, stvarno možeš
Zvuči kao luksuz, zar ne? Vremena za sebe ionako imaš na kapaljku, ali kad bi znao koliko ti se može vratiti samo sat vremena u nedjelju, ozbiljno bi se pitao što čekaš. Želiš trčati, voziti bicikl ili naučiti jogu? Iz Udruge Rotor imamo jednostavan savjet: stavi sebe u raspored! Dovoljno je reći djeci – „Sada je mamino vrijeme za vježbanje” ili „Tata ide na vožnju biciklom”. Bez grižnje savjesti. Članstvo u Rotoru omogućuje pristup zajedničkim izletima i sportskim aktivnostima gdje se djeca sudjeluju, pa se ne moraš brinuti tko će paziti na njih. Vjeruj nam, djeca će ti biti zahvalna kad vide nasmiješeno lice koje se vraća s bicikla.
3. Muška pauza za veliko resetiranje
Možda misliš da nemaš vremena za meditaciju ili opuštanje jer posao i djeca ne čekaju. Ali samo deset minuta možete promijeniti cijeli dan! Pokušajte uvesti „mikropauze” u svoj dan. Kad si kod kuće, pozovi djecu da legnu s tobom na pod, zatvori oči i slušaju disanje. Ova tehnika, koja se često koristi u Rotorovim radionicama, pokazala se nevjerojatno djelotvornom – kako za tebe, tako i za tvoje mališane, koji uz tebe uče pronaći mir.
4. Djeca su tvoj podsjetnik da živiš zdravo
Sjećaš li se kada su te djeca zadnji put pitala zašto piješ kavu dok oni piju sok od naranče? Djeca su stalni podsjetnik na tvoje zdravlje – čine te osviještenijim o tome što jedeš, piješ i koliko spavaš. Kao član Rotor udruge, naučit ćeš kako da te podsjetnike pretvoriš u stvarne korake. Djeca vole rutinu, a ti ih možeš naučiti kako uživati u zdravom obroku, hodati do vrtića ili jednostavno prošetati, sve dok uče od tebe.
5. Ne zaboravi svoj cilj – zdrav i sretan život
Na kraju, jedno od najvažnijih pitanja u Udruzi Rotor koje često postavljamo svojim članovima je: Što želite postići za sebe i svoju obitelj? Je li to mir, zdravlje ili jednostavno više zajedničkog vremena?
Pozivamo te da kad završiš s čitanjem ovog bloga, zastaneš na trenutak. Udahni, nasmiješi se i razmisli koliko daješ sebi i svojoj obitelji. Članstvo u Udruzi Rotor nije samo formalnost – to je prilika da postaneš dio zajednice koja dijeli tvoje vrijednosti i koja te istinski razumije.
Srdačan pozdrav,
Zvonko Budak, predsjednik Udruge Rotor
PS Kad pročitaš ovaj blog, zastani, odmori se i zamisli da postaneš član Udruge Rotor. Jer, mi zajedno možemo sve!